Иван Христов Табаков
Иван Табаков завършва Полицейска академия в София, след което е назначен в жандармерията в Стара Загора. През 1940 г. се жени за Анна Ставрева Захариева, от която има две дъщери.
От февруари 1944 г. до месец август 1944 г. е околийски управител на град Казанлък, където живее на квартира със съпругата си и двете си малки деца. От месец Август 1944 г. е назначен в моторизираната жандармерия в гр. София.
До месец февруари 1945 г. изпълнява задълженията си в жандармерията, докато не е извикан за „справка“ в гр. Казанлък, но отивайки доброволно никога не се връща. Арестуван е и е привлечен като подсъдим по „народния съд”. На Иван Табаков е отказано всякакво свиждане, а семейството му не получава сведение за задържането му.
На 2 март 1945 г. е проведен „народен съд“ в Казанлък, който издава 22 смъртни присъди. Едната от тях е на Иван Табаков, 29-годишен. Присъдата е изпълнена на следващия ден, 3 март.
В издадения смъртен акт, издаден на името на Иван Табаков като причина за смъртта е записано „неизвестна причина“.
Цялата покъщнина е иззета от семейната квартира в гр. София, обитавана от вдовицата и двете му деца (на 3,5 години и бебе на 6 месеца). По време на обиска те са заставени да стоят прави до стената с насочен автомат срещу тях. Съпругата му Анна е обявена за „враг на народа“, без право на гласуване, без право на работа и подлежи на изселване.
За да спаси децата си от наследяване на огромния паричен дълг към държавата и да се спаси от изселване, тя официално се „отказва“ от убития си съпруг. Остава в София при роднини, но не ѝ е разрешено да гласува и да работи.
През 1992 г. при отстраняване на водопроводна повреда в района на град Казанлък е открит масов гроб с 22 скелета, с дупки от огнестрелни рани в средата на черепа , завързани един за друг – избитите жертви на „народния съд”.
Съюз „Истина“ организира погребението на 22-мата избити с панихида и изгражда паметник със снимки в гробищния парк на град Казанлък. Името на Иван Табаков също така е изписано и на стената на Мемориала на жертвите на комунизма край НДК в столицата.
